Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Bilgi ve Haber / insan vücudu nasıl çalışır

insan vücudu nasıl çalışır

insan vücudu nasıl çalışır – vücudumuzdaki sistemler – vücuttaki sistemlerin çalışması – organlarımız nasıl çalışır

İnsan vücudu en gelişmiş bilgisayarlardan bile çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Vücudumuz milyarlarca canlı hücreden oluşmaktadır. Bu hücrelerin her biri özel bir görev üstlenerek bütün vücuda hizmet verir.

organlarımız nasıl çalışır

vücuttaki sistemlerin çalışması

Benzer yapıdaki hücreler bir araya gelerek kas dokusu veya sinir dokusu gibi dokular oluştururlar. Değişik dokuların birleşmesinden kalp veya akciğerler gibi organlar ortaya çıkar. Organlar iskelet sistemi, sindirim sistemi gibi değişik sistemler içinde bir araya gelir. Bu sistemler de gruplar halinde faaliyet göstererek organizmanın tamamının, yani insanın, çeşitli ihtiyaçlarını karşılarlar.

“Vücudumuzun Bölümleri”nde insan vücudunu baştan ayağa kadar sekiz ayrı bölüm halinde ele aldık ve her bölümdeki kemik, sinir, damar ve diğer organları büyük çizimler aracılığıyla göstermeye çalıştık.

İkinci kısım olan “Vücudumuzdaki Sistemler”de ise, ana sistemlerin her birini bir bütün halinde inceleyip organ, doku ve hücrelerin işbirliğiyle bu sistemlerin nasıl
faaliyet gösterdiğini anlattık.

“Vücudumuzun BölümlerV’nde resimlerini ve isimlerini göreceğiniz organların çoğu, “Vücudumuzdaki Sistemler” kısmında daha detaylı olarak ele alınmakta. Ayrıca, fihristten faydalanarak tek tek organlar hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz. Vücutlar yalnız dış görünüşte değil, iç organların yerleşimi bakımından da insandan insana biraz farklılık gösterebilir. Fakat gene de hepsi genel bir düzene tabidir.

önemli organları kolayca tanıyabilmeniz için hepsine ayrı birer renk tayin ettik. Tabii, aslında organlarımız üç buutludur. Vücudunuzun parçalarını somut cisimler olarak gözünüzde canlandırabilmeniz için, ressamımız mümkün olduğunca çok sayıda organı değişik açılardan resimlemiş bulunuyor. Mesela kalça kemiği önden, arkadan ve yandan gösterilmekte. Aynı şekilde, dirseğin de beş ayrı açıdan çizimleri yer almakta.

İnsan vücudunun bütün parçalarının birer teknik ismi vardır. Çoğunlukla Latince’den veya eski Yunanca’dan alınan bu teknik isimlerin yanında, çoğu organımızın gündelik dilde kullanılan ayrı birer ismi de bulunur. Kitapta genellikle gündelik isimleri kullanmayı tercih ettik. Geniş fihristimizde ise her iki tür isme ayrı ayrı yer verilmektedir.

kalbin hem dolaşım, hem kas ve hem de solunum bölümlerinide görebilirsiniz.
İnsan vücudunun bütün organları gece gündüz, dur durak bilmeden görev yapmaktadır. Bu görev bütün organların tam bir dayanışma ve yardımlaşma içinde olmasını gerektiren bir görevdir. Hiçbir organ diğerlerinden kopuk vaziyette, tek başına çalışmaz.

İnsan vücudunun nasıl çalıştığını anlamak için, sistemleri tek tek incelemeye mecburuz. Bu mucizeyi gerçek boyutlarıyla kavrayabilmemiz içinse, vücudu bir bütün olarak ele almamız gerekir.

alıntı

Bir önceki yazımız İçi Boş Çizilmiş Türkiye Haritası isimli makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Hakkında Mine

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top