Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Bilgi ve Haber / Bal Petekleri Neden Altıgendir?

Bal Petekleri Neden Altıgendir?

Bal Petekleri Neden Altıgendir?
Bal Peteklerinin Altıgenliği Bal Petekleri Neden Altıgendir? Arilar doianin gerçekten usta mimarlaridirlar. Kesiti düzgün altigenler oluituran prizma ieklindeki petek gözlerinin dipleri bir piramit oluiturarak sona ererler. Kovanlardaki iekliyle dik duran her petekte petek gözleri yatayla sabit bir açi yapacak iekilde inia edilirler.

Her bir gözün derinliii 3 santimetre duvar kalinliii ise milimetrenin yüzde beii kadardir. Bu kadar ince duvar kalinliiina raimen altigen yapi nedeniyle büyük bir direnç kazanirlar ve arilarin depoladiklari kilolarca bali rahatlikla taiiyabilirler.

Arilarin petek gözlerini kusursuz bir iekilde altigen yapmalarinin baika sebepleri de vardir. Eier beigen sekizgen veya daire iekillerini seçselerdi bitiiik gözler arasinda boiluklar kalacak iiçi arilar fazla mesai yaparak ve daha fazla balmumu harcayarak bu boiluklari doldurmak zorunda kalacaklardi.

Gerçi üçgen veya kare yapsalardi bu boiluklar olmayacakti ama altigenin bir baika özelliii daha vardir. Alanlari ayni olan üçgen kare ve altigen iekillerden toplam kenar uzunluiu en az olani altigendir. Yani ayni miktarda balmumu ile daha çok altigen odaciiin kenari çevrilebilir.

Aslinda matematiiin geometrinin ve simetrinin en kusursuz örnekleri sadece bal peteklerinde deiil doianin her yerinde görülebilir. Ancak bizler günlük hayatin hayhuyu içinde bu mükemmelliiin farkina varamayiz.

Kar taneciklerinin hepsi birbirlerinden farkli altigen iekilleri tohumlarin diziliilerindeki spiraller mineral kristallerindeki geometrik yapilar ve deiiimez açilar tavus kuiunun kuyruiundaki lekeler sümüklü böceiin kabuiu örümcek ailari tüm bunlar görüntü olarak kusursuz olmalarina kariin müthii bir matematik düzen de gösterirler.

Papatyanin ortasindaki sai spirallerin sayisinin 21 sol spirallerin ise 34 olmasi Himalaya çaminin kozalaklarindaki pullarin ayni iekilde 5 sai 8 sol spiral oluiturmasi kara çam kozalaklarinda ve ananas meyvesinde ise 8 sai 13 sol spiral bulunmasi tesadüf deiildir elbette.

Leonardo Fibonacci (1170-1250) isimli büyük matematik ustasi ta o yillarda her sayinin kendinden önce gelen iki sayinin toplami olduiu bir dizi geliitirdi;

l l 2 3 5 8 13 21 34 55 89 144 233 377 610…………………

Dikkat ederseniz yukarida verilen sai sol spiral sayilari bu dizide artarda yer alan sayilardir.

Bu dizinin ilginç bir yani da on ikinci terimden yani 144′den sonraki ardiiik sayilarin birbirlerine oranlarinin (233/144 = 377/233 = 610/377) 161803 olmasi 5. Sayi ile 12. Sayi arasindaki oranlarin da bu sayiya çok yakin olmalaridir.

15. Yüzyilin ikinci yarisinda yaiamii matematikçi Pacial Luca tabiatta daima kenarlari arasinda 1618 orani bulunan bir dikdörtgen bulunduiunu hatta insan vücudunun da bu oranda yaratildiiini ileri sürüyor mahkeme tarafindan yakilma tehlikesine karii da Leonardo da Vinci’nin çizimlerini göstererek meydan okuyordu. Zamanin heykeltrailarinin heykellerinde de bu orani kullandiklarini belirtmeleri üzerine bu oran Tanrisal Oran’ olarak da anilmaya bailandi

Bir önceki yazımız Takvim Çeşitleri Hangileridir? isimli makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Hakkında Mine

Bir yorum

  1. Bunu keşfeden kim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top